Zajęcia plastyczne uwrażliwiają na piękno i kształtują osobowość rozwijając ekspresję twórczą, dają również osobom niepełnosprawnym możliwość wyrażania swoich uczuć za pomocą różnych technik plastycznych. Służą one doskonaleniu zdolności manualnych, rozwojowi percepcji, wyobraźni i samodzielności twórczej. Zajęcia plastyczne prowadzone są grupowo i z pojedynczymi osobami. 
Plastyka (arteterapia) jedna z ważnych form terapii, daje dużą szansę do wykazania się, nawiązywania kontaktów z grupą, ma znaczny wpływ na otwartość, rozwijanie umiejętności rozpoznawania otaczającego świata. Zajęcia te uczą dokładności, cierpliwości i wrażliwości.


W zajęciach plastycznych najchętniej uczestniczą osoby nieśmiałe z ukrytymi zdolnościami artystycznymi. W pracowni tej zajmujemy się doskonaleniem poszczególnych uzdolnień, pobudzeniem wyobraźni twórczej, usprawnieniem zdolności manualnych, a także kształtowaniem umiejętności pracy w grupie.

Pracownia plastyczna podejmuje różnorodne metody i formy pracy zgodnie z indywidualnym programem rehabilitacji dla każdego uczestnika zajęcia plastyczne mają na celu rehabilitację zawodową poprzez zapoznanie uczestników z podstawowymi technikami plastycznymi. Umiejętnością rozróżniania barw podstawowych i pochodnych, posługiwaniem się paletą barw oraz pomysłowością z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.

Uczestnicy korzystają z różnego rodzaju materiałów, narzędzi i pomocy dydaktycznych, np. papier, farby, plastelina, modelina, masa solna, papierowa, bibuła, glinka modelarska. 

Pracownia, jak co roku wykonywała prace tematyczne związane z obchodzonymi świętami:

- Walentynki – serduszka karty, niespodzianki;
- Wielkanoc – karty świąteczne, palmy, stroiki, elementy świąteczne;
- Boże Narodzenie – stroiki, ozdoby choinkowe, karty świąteczne, choinki z szyszek, orzechów, wytłaczanek, makaronu i sznurka; 
- Dożynki – wieniec dożynkowy; 
- Święto Zmarłych – wieńce i wiązanki.
 

Różnorodność technik uatrakcyjnia zajęcia plastyczne, wzbogaca sposoby plastycznej wypowiedzi. Zapoznawanie się z każdą nową techniką zaciekawia i jest motywacją do pracy twórczej. Powstają wówczas niepowtarzalne, oryginalne prace, które zdobią pomieszczenia WTZ i DPS oraz są wystawiane na organizowanych kiermaszach i wystawach.

Pracownia plastyczna

Darowizny

Uprzejmie informujemy, że przy Domu Pomocy Społecznej "Nad Jarem" w Nowym Miszewie działa Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Polskiej Wsi "Razem Lepiej", którego jednym z działań statutowych jest wspieranie mieszkańców DPS. Jeżeli zechcecie Państwo wesprzeć działalność Stowarzyszenia 1% podatku dochodowego prosimy w pisanie w deklaracji rocznej (PIT-36, PIT-37, PIT-38)

KRS 0000138075

 Dom Pomocy Społecznej "Nad Jarem" w Nowym Miszewie będzie wdzięczny również za wszelkie darowizny finansowe, które można wpłacać na konto:

 

60 9042 0003 0000 1775 2000 0010

Bank Spółdzielczy MAZOWSZE