Zajęcia w pracowni malarstwa i rękodzieła ludowego mają za zadanie kształtować i doskonalić umiejętności uczestników, rozwijać ich kreatywność i pobudzać aktywność twórczą. Uczestnikom zajęć stwarza się odpowiednie warunki umożliwiające zapoznanie się z różnymi ciekawymi technikami z zakresu malarstwa oraz rękodzieła ludowego.
W pracowni powstają prace malarskie w technice deprej, akrylowej, akwarelowej, gwasz, pasteli suchej i olejnej. Praktykuje się również rysunek w ołówku, sepi, sangwinie, węglu i piórkiem, a także grafikę.
Zajęcia w pracowni prowadzone są według programu indywidualnego utworzonego pod kątem potrzeb oraz indywidualnych predyspozycji twórczych. Uczestnicy mają na swoim kącie wiele osiągnięć takich jak: wystawy indywidualne i zbiorowe, nagrody i wyróżnienia. Aktualnie biorą udział w różnych konkursach i plenerach malarskich oraz wszelkiego rodzaju imprezach promujących twórczość osób niepełnosprawnych.
Dzięki pracowni malarskiej rozpoczęła się dla wielu uczestników przygoda z malarstwem, mają warunki i środki by móc się rozwijać. Tworzenie prac i odkrywanie samych siebie daje uczestnikom wiele satysfakcji i radości, a uczestnictwo w wystawach rozwija wyobraźnię i wnosi duży wkład w wykonanie estetyczne.