Terapia zajęciowa prowadzona w pracowni krawiecko – hafciarskiej to prawdziwa kopalnia pomysłów zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników ręcznych robótek i przewodnik po mało znanych i nowych technikach haftu i szycia. 

W zajęciach pracowni biorą udział osoby już całkiem dobrze radzące sobie z wyszywaniem i czynnościami krawieckimi, jak i takie które dopiero uczą się tych czynności. Początkujący przebrnęli już naukę najprostszych prac takich jak; wykonanie łańcuszka szydełkiem, wykonanie podstawowego haftu krzyżykowego, drobnych przeróbek odzieży (przyszycie guzika, skracanie spodni), połączenie prostym ściegiem dwóch skrawków materiału. 

Prace hafciarskie i krawieckie bardziej zawansowanych uczestników odznaczają się dużym stopniem dopracowania, rozbudowanym wzornictwem, urozmaiconą kolorystyką. W zakresie krawiectwa uczestnicy szyją różnego rodzaju rzeczy, np.: poduszki o różnych kształtach i różnorodnym wykończeniu, fartuszki, różnego rodzaju obrusy i serwetki, czy maskotki. Dokonują także drobnych przeróbek odzieży. 

Natomiast w zakresie haftu wykonują: haftowanie obrusów, serwetek różnymi ściegami: tj. płaskim, za igłą, łańcuszkiem. Dodatkowo wykonywane są serwety i serwetki na szydełku z nici. Prace te, ze względu na dużą efektywność, bardzo często prezentowane są na różnego rodzaju wystawach i kiermaszach, a także przeznaczane na potrzeby własne Warsztatu i jego uczestników. Należy oczywiście dodać że, każdy uczestnik pracowni dysponuje własnym, dostosowanym do jego poziomu sprawności stanowiskiem.

Uczestniczki pracowni krawieckiej podczas pracy

Pracownia jest bardzo dobrze doposażona w różnego rodzaju maszyny i sprzęty krawieckie, które rozwijają u uczestników zdolności poznawcze, intelektualne, wpływają na sprawność psychomotoryczną, uczą cierpliwości, wytrwałości i odwagi. Uczestnikami pracowni krawiecko – hafciarskiej są osoby, które opanowały podstawy krawiectwa, czy hafciarstwa, jak również i takie, które dopiero zapoznają się z teoretyczno – praktycznymi podstawami, począwszy od narzędzi, przyborów, rodzaju tkaniny, nici, dodatków krawieckich i ściegów.

Osoby, które opanowały proste ściegi w dalszym ciągu doskonalą haft krzyżykowy na kanwie. Prace hafciarskie bardziej zaawansowanych uczestników odznaczają się dużym stopniem dopracowania, rozbudowanym wzornictwem, urozmaiconą kolorystyką. 

Pracownia zajmuje się szyciem na maszynie krawieckiej, a także hafciarskiej: obrusów, serwetek, poduszek. Wykonuje prace ręczne różnymi technikami, jak:

 1. szydełkowanie,
 2. robótki na drutach,
 3. patchwork – łączenie skrawków materiału,
 4. aplikacje.

Wykonuje maskotki, drobne przeróbki, czy naprawę odzieży (skracanie spodni, wszywanie suwaków, przyszywanie guzików i szlufek). 

Nowymi pomysłami wdrożonymi w roku 2009 było: 

 1. wykonywanie bieżników i serwetek z juty, łączenie z nią innych technik (aplikacje),
 2. zdobienie wnętrza okien zasłonami dekoracyjnymi, lambrekinami oraz firankami,
 3. robótki na drutach z wykorzystaniem różnych materiałów (tasiemka aksamitna, włóczka, sznurek),
 4. nauka szycia kosmetyczek o różnych kształtach (szycie ręczne i maszynowe),
 5. wykonywanie ozdobnych torebek na prezenty z juty,
 6. wzory żakardowe,
 7. hafty na dzianinie,
 8. barwne sploty.

Wszelkie rękodzieło wykonywane w pracowni jest eksponowane na wystawach, kiermaszach okazjonalnych, a także zdobi pokoje mieszkańców i hole Domu Pomocy. Podsumowując, zajęcia prowadzone w pracowni krawiecko – hafciarskiej bardzo rozwijają, jakże przydatne w życiu codziennym, umiejętności szycia i haftowania, wpływając jednocześnie odprężająco i relaksująco na uczestników.

Pracownia krawiecko - hafciarska

Darowizny

Uprzejmie informujemy, że przy Domu Pomocy Społecznej "Nad Jarem" w Nowym Miszewie działa Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Polskiej Wsi "Razem Lepiej", którego jednym z działań statutowych jest wspieranie mieszkańców DPS. Jeżeli zechcecie Państwo wesprzeć działalność Stowarzyszenia 1% podatku dochodowego prosimy w pisanie w deklaracji rocznej (PIT-36, PIT-37, PIT-38)

KRS 0000138075

 Dom Pomocy Społecznej "Nad Jarem" w Nowym Miszewie będzie wdzięczny również za wszelkie darowizny finansowe, które można wpłacać na konto:

 

60 9042 0003 0000 1775 2000 0010

Bank Spółdzielczy MAZOWSZE