Pracownia ceramiczna to przede wszystkim praca w glinie. Uczestnicy poznają najróżniejsze formy lepienia i kształtowania gliny, formowania prostych przedmiotów użytkowych (m.in. dzbanków, miseczek, kubeczków). 

Glina jest wyjątkowym materiałem, z którego można tworzyć najprzeróżniejsze rzeczy, od przedmiotów codziennego użytku po abstrakcyjne formy rzeźbiarskie. Pozwala podopiecznym na indywidualną wypowiedź a wykonane przez nich prace są jedyne i niepowtarzalne. Glina to surowiec, który można kształtować rękami, bez użycia narzędzi lub używając ich w niewielkim zakresie. Powstają w ten sposób piękne przedmioty, którym można nadać twardość kamienia, poddając je działaniu wysokiej temperatury.

Uczestnicy zajęć z ceramiki podczas pracy

Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi technikami wytwarzania przedmiotów z gliny tj. modelowaniem ręcznym oraz modelowaniem na kole garncarskim. Każdej pracy można nadać indywidualny charakter zdobiąc ją oraz w umiejętny sposób szkliwiąc. 

Zajęcia w pracowni urozmaicone są wprowadzaniem coraz to nowych technik modelowania oraz zdobienia. Poziom uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji każdego z uczestników. Przeważają przedmioty codziennego użytku takie jak: donice, patery, misy, wazony oraz różnego rodzaju elementy dekoracyjne, płaskorzeźby, zawieszki, postacie oraz ozdoby świąteczne.

Prace wykonywane podczas zajęć cieszą się dużą popularnością na kiermaszach czy wystawach twórczości osób niepełnosprawnych. Spora część przeznaczona jest na prezenty, wręczane przy okazji zwiedzania naszego Warsztatu. Uczestnicy często prezentują swoje umiejętności podczas imprez integracyjnych np. w Goślicach, a także w Nowym Miszewie w trakcie pikników rekreacyjnych. Pracownia jest chętnie odwiedzana przez praktykantów, wolontariuszy, którzy wdrażają własne pomysły i projekty. 
Uczestnik przedstawia swoją pracę z gliny
Reasumując, na początku swojej przygody z gliną, uczestnicy przechodzą kolejne etapy pracy, począwszy od bardzo prostych prac po coraz bardziej skomplikowane i ambitniejsze. Starają się także urozmaicając swoje dzieła różnymi technikami zdobienia takimi jak: rytowanie, stemplowanie, czy stosowanie nakładek. Większość podopiecznych poznała już podstawowe techniki szkliwienia, więc mają oni wpływ na ostateczny wygląd swojej pracy. Bardziej sprawniejsi uczestnicy wykonują coraz ambitniejsze prace. Potrafią coraz lepiej zaplanować swoją pracę, chętnie korzystają z wszelkiego rodzaju narzędzi, starają się urozmaicać swoje dzieła.

Pracownia ceramiczna

Darowizny

Uprzejmie informujemy, że przy Domu Pomocy Społecznej "Nad Jarem" w Nowym Miszewie działa Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Polskiej Wsi "Razem Lepiej", którego jednym z działań statutowych jest wspieranie mieszkańców DPS. Jeżeli zechcecie Państwo wesprzeć działalność Stowarzyszenia 1% podatku dochodowego prosimy w pisanie w deklaracji rocznej (PIT-36, PIT-37, PIT-38)

KRS 0000138075

 Dom Pomocy Społecznej "Nad Jarem" w Nowym Miszewie będzie wdzięczny również za wszelkie darowizny finansowe, które można wpłacać na konto:

 

60 9042 0003 0000 1775 2000 0010

Bank Spółdzielczy MAZOWSZE